Rewolucja w pracy: kiedy skończy się biuro?

Praca zespołowa, telepraca, a nawet elastyczne biuro sprawiają, że pracownicy stają się coraz bardziej koczowniczy. Te nowe formy pracy stopniowo zapowiadają koniec tradycyjnego biura i zmuszają nas do ponownego przemyślenia naszego sposobu pracy. Dziś tradycyjne biuro nie wydaje się odpowiadać na potrzeby pracowników, a nawet firm. W poszukiwaniu elastyczności i współpracy, pracownicy, a zwłaszcza nowe pokolenia, szukają czegoś więcej niż tylko zwykłego biura. Bardziej nowoczesne, technologiczne, a przede wszystkim elastyczne, pracownicy aspirują do nowego środowiska pracy. Nowe formy pracy, ale także nowe potrzeby, które stawiają pod znakiem zapytania ewolucję, ale także samo istnienie biura.

Kiedy w niektórych firmach stopniowo przechodzimy od zarządzania hierarchicznego do zarządzania zaufaniem, dla innych jest to oczywiste od kilku lat. Kierownicy biur, specjaliści ds. hapinnessu i kierownicy obiektów zaczynają szukać miejsca w firmie i zastanawiają się nad biurem i jego otoczeniem. Unikalny, ustalony i przydzielony układ biura zaczyna być kwestionowany na rzecz nowego, zorientowanego na pracowników podejścia.

Czy ta rewolucja zwiastuje koniec biura?
O tym zdaje się mówić Sonia Lavadinho, miejski antropolog i geograf: "koniec tradycyjnego biura pojawia się w kontekście tak nieuniknionym w perspektywie średnioterminowej, ponieważ jest ono częścią ekosystemu, który już nie istnieje". Dodaje, że "jednostki o wysokiej wartości dodanej wolą mieć dostęp do wielu przestrzeni zbiorowych o bardzo zmiennej geometrii, a przede wszystkim bardzo wygodnych". Mnogość przestrzeni, o której wspomina antropolog, przypomina nam, że pracownicy wykonują różne czynności w ciągu dnia i potrzebują przestrzeni, które można dostosować w zależności od potrzeb.

Tak więc biuro nie zawsze jest najlepszym miejscem do pracy. Cóż może być lepszego niż pytanie pracowników o to, w jakim środowisku pracy byliby najbardziej wydajni? Jason Fried, amerykański przedsiębiorca, autor i prelegent, zrobił to. Zaniepokojony samopoczuciem i wydajnością swoich pracowników, zapytał ich o środowisko pracy, które wybraliby, aby pracować w najbardziej wydajny sposób. W rezultacie z badania wyłaniają się miejsca publiczne, takie jak biblioteka czy nawet kawiarnia, ale także miejsca prywatne, jak w domu. Z tego badania nie tylko w ogóle nie wyłania się biuro, ale odpowiedzi pracowników wskazują na prawdziwą chęć ucieczki od wszystkiego, co wiąże się z biurem. Badanie to pokazuje również, że pracownicy wydają się być najbardziej efektywni wcześnie rano lub późno w nocy. Oczywiście, harmonogramy, które nie są zgodne z tradycyjnymi godzinami pracy w biurze. Stałe, dedykowane biuro i jego godziny pracy nie są już marzeniem, jak wcześniej.

Dlaczego pracownicy chcą uciec z biura?
Według Jasona Frieda: "Biuro to naprawdę codzienny teatr wszelkich zakłóceń. "Przy wielu wymaganiach i ciągłym przepływie informacji, nie jest łatwo skupić się cały dzień w jednym miejscu pracy". Powszechnie wiadomo, że kiedy wychodzimy poza zwykłe ramy, dalej rozwijamy naszą kreatywność. Według badań przeprowadzonych przez GoTo, Francuzi są najbardziej rozproszeni w pracy, jednak są o wiele bardziej produktywni, gdy pracują w domu.

Czy powinniśmy całkowicie usunąć pulpit?


Wydaje się, że niektóre firmy znalazły ostateczny cel szkodliwego oddziaływania biura: na dobre obejść się bez biura. To nie jest głupie, przecież dziś możemy pracować z dowolnego miejsca i łatwo komunikować się z kolegami za pomocą potężnych narzędzi współpracy. Tak więc firmy po prostu działają bez biura z pracownikami, którzy pracują tam, gdzie chcą.

Firmy bez biura i 100% telepracy
Model ten, urodzony w latach 2000. w Stanach Zjednoczonych, ma nazwę "praca na odległość". Używany przez coraz więcej firm, remotive.io job site zidentyfikowany na początku 2019 roku, ponad 900 startupów pracujących zdalnie. Większość firm oferujących ten model to startupy, ponieważ często są one łatwiejsze do założenia w małych strukturach. Jednak według Rodolphe'a Dutela, założyciela serwisu remotive.io "model pracy zdalnej rozwija się coraz bardziej". Dodaje, że startupy na platformie remotive.io są "zarówno małymi dziesięcioosobowymi startupami, jak i jednorożcami o wartości ponad miliarda dolarów".

WordPress, pionier w tej dziedzinie, zamknął swoją siedzibę w San Francisco w 2017 roku, szkoląc 550 pracowników do pracy zdalnej. Od 2005 roku oferuje swoim pracownikom możliwość pracy na odległość dla tych, którzy tego chcą, w końcu więcej.



Izabela Dobrzyńska

Specjalistka ds. wyposażania przestrzeni biurowych.