Coworking – co to takiego?

Samozatrudnienie

Jeśli ktoś jest tak zwanym freelancerem to może pracować praktycznie wszędzie. Wiele osób chętnie pracuje w domu, to komfort, można oszczędzić czas i pieniądze na dojazdy. Jednak trzeba mieć warunki, do tego by nam nikt nie przeszkadzał. Jak ktoś ma dzieci może to być bardzo trudne. Dlatego właśnie trzeba myśleć jak to rozwiązać. Opcja może być miejsce do pracy w biurze coworkingowym.

Czym jest coworking?

Coworking

Coworking (ang. pracować razem) można określić jako formę indywidualnej lub zespołowej pracy w wynajętym pomieszczeniu. Firma, która oferuje specjalne biuro wynajmuje tam pojedyncze biurka albo też mikrobiura. Biura w formie coworkingu funkcjonują już w większości naszych miast. Są one albo w centrach miasta albo też punktach, które słyną z doskonałej komunikacji. Gwarantują dostęp do sprzętu biurowego, siedzi internetowej oraz Sali spotkań czy kuchni.

Dlaczego warto skorzystać z takiej możliwości?

Jest to na pewno ciekawa opcja dla tych, którzy pracy w domu mają już dość, albo też nie mają takich warunków, ponieważ w domu są bodźce, które jednak dość mocno rozpraszają. Dlatego właśnie będzie można w takim biurze skupić się wyłącznie na pracy. Z drugiej strony wiele osób narzeka, że to już praktycznie nie będzie praca wolnego strzelca i będziemy czuli się tak jakbyśmy normalnie wychodzili do pracy. Wiele więc zależy od uwarunkowań indywidualnych, które dotyczyć będą każdego człowieka.

Warto jedna spojrzeć jak to wygląda obecnie statystycznie. Widać bowiem, że coworking się rozwija. Coraz więcej osób jak podają nam badania w takiej przestrzeni pracuje. Jednocześnie ponad połowa z nich podkreśla, że ceni sobie taką formę, ponieważ w ten sposób pojawia się okazja do tego, by swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami dzielić się również z innymi osobami i to jak wiadomo będzie zrozumiałe. W coworkingu chodzi o to, by były społeczne kontakty i wydaje się, że pod tym kątem ta idea jest zrozumiała i dobrze się sprawdza. Widać także, że po taką formę w naszym kraju sięga już coraz więcej osób.

Komfort pracy

Skąd ta rosnąca popularność coworkingu?

Przede wszystkim rynek pracy na świecie mocno się zmienia. Coraz więcej jest osób pracujących zdalnie, pojawiają się mikrofirmy. Często osoby prowadzące własną firmę w sektorze usług lub działającą sieci myślą o kosztach i dlatego rezygnują z własnego lokalu. Tych elementów, które budują popularność jaką ma coworking jak się okazuje jest całkiem sporo. W Polsce mamy już ponad 100 takich biur, na świecie ponad 6 tysięcy, najwięcej na terenie Azji.Izabela Dobrzyńska

Specjalistka ds. wyposażania przestrzeni biurowych.