Dobre samopoczucie w pracy dzięki innowacjom technologicznym

 

W ostatnich latach wiele firm zdecydowało się uczynić z dobrego samopoczucia w pracy priorytet. Poszukiwanie dobrego samopoczucia w pracy zmieniło całkowicie relacje pracowników z firmą. Obecnie praca zajęła znaczące miejsce i pracownicy starają się czuć z nią dobrze. Nie chcą już tylko dobrego wynagrodzenia i dobrych warunków pracy, chcą teraz więcej. Pracownicy szukają znaczenia w swojej pracy i szukają firmy, która podzielałaby te same wartości co oni. Bardzo uważni na warunki życia i kulturę firmy, nie zawahają się przed zmianą firmy, jeśli nie spełni ona ich oczekiwań.

Dobre samopoczucie, czynnik decydujący
Ten kontekst bezwzględnego poszukiwania dobrego samopoczucia w pracy stwarza trudności w rekrutacji w niektórych firmach. Rzeczywiście, pracownicy są coraz bardziej wymagający, jeśli chodzi o wybór ich przyszłej firmy. Nowa relacja do pracy, która w związku z tym wymaga przeglądu procesów rekrutacyjnych i wkładu firmy w przekonywanie kandydatów. Zapewnienie środowiska pracy, które sprzyja dobremu samopoczuciu, jest bardzo zróżnicowanym punktem w wyborze firmy. Punkt, który wydaje się być brany pod uwagę przez coraz więcej firm. Anact, krajowa agencja ds. poprawy warunków pracy, twierdzi, że w ostatnich latach firmy coraz bardziej interesują się dobrem swoich pracowników i zaczęły podejmować działania na rzecz poprawy warunków pracy.

>> Przeczytaj również: Jak przyciągnąć młode talenty do swojej firmy?
HappyTech, etykieta, która zwalcza złe samopoczucie w pracy
Pokój wypoczynkowy, sala gier, a nawet środowisko pracy Zen, niektóre firmy inwestują w rozwój przestrzeni w celu poprawy jakości życia w pracy. Inne firmy inwestują w dobre samopoczucie z credo innowacji technologicznych wspieranych przez markę HappyTech.

Znak HappyTech jest pierwszym zbiorem startupów technologicznych działających na rzecz dobrego samopoczucia w biznesie, a jego celem jest skupienie graczy, którzy dzięki innowacjom technologicznym walczą ze złym samopoczuciem w pracy. Według ostatnich badań na temat Francuzów i stresu, 38% pracowników uważa, że ich praca sprawiła, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy byli niezadowoleni. Uruchomienie znaku HappyTech stanowi prawdziwe wyzwanie, niepokój, który powoduje utratę motywacji i wydajności pracowników. Jest to zatem problem społeczny i ekonomiczny, ponieważ nieszczęście korporacyjne kosztuje 12 600 euro rocznie na jednego pracownika w sektorze prywatnym.

Etykieta HappyTech umieszcza technologię jako narzędzie łączące ludzi w służbie dobrego samopoczucia w pracy. Samuel Metias, założyciel znaku wyjaśnia w jednym z wywiadów zasadę HappyTech: "chcemy wymienić wszystkich tych, którzy stawiają technologię w służbie dobrego samopoczucia, a tym samym stanowią zestaw narzędzi dla dużych firm".

Co by było, gdyby nowe technologie mogły przyczynić się do poprawy jakości życia zawodowego pracowników?
To właśnie stara się pokazać znak HappyTech poprzez startupy, które oferują proste i innowacyjne rozwiązania dla dobrego samopoczucia pracowników. Specjalizując się w sporcie, zdrowiu, muzyce, a nawet sztuce, każdy z tych startupów oferuje rozwiązania na swój własny sposób poprawiające jakość życia w biznesie.

Ponadto, HappyTech skategoryzował 4 główne rodziny innowacyjnych narzędzi promujących dobre samopoczucie w pracy. Znajdziemy je tam:

Pomiar dobrego samopoczucia: rodzina ta łączy w sobie narzędzia, które umożliwią zebranie danych do pomiaru ogólnego klimatu w firmie. Informacje te zostaną następnie wykorzystane do poprawy samopoczucia. Łączenie: są to wszystkie aplikacje, które umożliwią pracownikom łączenie się. Optymalizacja czasu i zarządzanie swoim samopoczuciem: istnieją rozwiązania pozwalające pracownikom lepiej organizować swój czas dzięki technologii cyfrowej. Porady zdrowotne: ta rodzina zrzesza startupy, które specjalizują się w doradztwie zdrowotnym, oferując rozwiązania dostosowane do potrzeb każdego pracownika.
Jakie innowacje technologiczne mają na celu poprawę samopoczucia?
Za 4 głównymi rodzinami marki HappyTech kryją się więc startupy, które oferują udane innowacje. Aplikacje służące spotkaniom ze współpracownikami, mierzeniu samopoczucia pracowników, poradom zdrowotnym czy usługom ułatwiającym codzienne życie, coraz częściej pojawiają się w tych firmach pomysły na poprawę życia. Obecnie na liście znalazło się 55 takich firm.

 



Izabela Dobrzyńska

Specjalistka ds. wyposażania przestrzeni biurowych.