Jak zaplanować wystrój recepcji?

nowoczesna recepcja

Zarówno klient, jak i potencjalny partner handlowy udający się do siedziby firmy, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na recepcję, nie powinno więc zaskakiwać to, że powszechnie jest ona postrzegana jako miejsce, które odpowiada za pierwsze wrażenie, jakie wywołuje firmowa siedziba.

Już choćby dlatego znaczenie, jakie odgrywa jej aranżacja nie powinno być pomniejszane. Nawet najbardziej profesjonalnie wyglądające biuro nie zda się przecież na wiele, jeśli recepcja będzie nieestetyczna sprawiając wrażenie pomieszczenia stworzonego w pośpiechu i bez dbałości o detale. Estetyczna aranżacja wnętrza już od dłuższego czasu jest uważana za podstawę firmowej polityki wizerunkowej. Dotyczy to każdej firmy, w której stawia się na częsty i bezpośredni kontakt z klientem. Okazuje się, że wnętrza mało estetyczne wyjątkowo skutecznie odstraszają klientów i to zarówno tych nowych, jak i tych, którzy mieli już do czynienia z danym przedsiębiorstwem i znają jego możliwości.

Na pierwszy plan wysuwa się to, że recepcja jest na ogół pierwszym miejscem, w którym dochodzi do bezpośredniego kontaktu klienta z firmą. Powinna więc intrygować swoim stylem, a także jego spójnością ze stylem, w jakim utrzymany jest hol i korytarze, a więc te części budynku, które łączą się z nią bezpośrednio. Nie można jednak zapominać i o tym, że recepcja nie jest wcale miejscem, które ma do spełnienia jedynie funkcję reprezentacyjną. To również miejsce pracy, osoby odpowiedzialne za aranżację wnętrza powinny mieć więc to na uwadze.

Podstawowym meblem znajdującym się w recepcji jest lada. Nie można więc zapominać o tym, że musi zawierać odpowiednią ilość szafek, półek oraz szuflad tak, aby osoby zobligowane do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych mogły mieć zagwarantowane maksymalnie dobre warunki pracy. Nie można też zapominać o tym, że łączenie naturalnych materiałów z nowoczesnym designem to nie jedyne rozwiązanie, które można stosować, a styl recepcji powinien być spójny ze stylem otaczających ją pomieszczeń.Izabela Dobrzyńska

Specjalistka ds. wyposażania przestrzeni biurowych.