Jak poprawić przestrzeń do pracy zespołowej?

We Francji i za granicą mnożą się i nadal przyciągają obszary współpracy. Entuzjastami tego nowego sposobu pracy są osoby pracujące na własny rachunek, telepracownicy, freelancerzy, a nawet pracownicy. Sektor ten znajduje się w pełnym rozkwicie i rozwija się od kilku lat. Jego liczba we Francji wzrosła dziesięciokrotnie w ciągu pięciu lat. Prognozy są bardzo optymistyczne i zapowiadają, że w 2030 roku współpraca może przynieść we Francji aż 123 miliardy euro. Tak więc w obliczu takiego sukcesu, konkurencja zaczyna być odczuwalna. Najwięksi gracze są już obecni na rynku i dla tych, którzy chcą zacząć, konieczne jest zaoferowanie wysokiej jakości oferty, aby poprawić swoją przestrzeń roboczą.

Jak wyróżnić swoją przestrzeń do pracy? Jak poprawić swoją przestrzeń do pracy, aby przyciągnąć i stworzyć społeczność?

Wybierz elastyczne i wspólne przestrzenie

Po pierwsze, trzeba się interesować tym, czego szukają współpracownicy i zrozumieć, czego oczekują od przestrzeni roboczej. Kiedyś wspólnota współpracowników reprezentowała kiedyś freelancerzy, dziś istnieją różne profile. Niezależnie od ich profilu, mają generalnie te same oczekiwania. Przede wszystkim szukają oni przyjemnego i elastycznego środowiska pracy. Nie chcą stosować przymusu i chcą decydować, kiedy i gdzie chcą pracować.

Stwarzają różne strefy w zależności od potrzeb

Oczekują też miejsca współpracy, które pozwoli im na poznanie nowych ludzi. Aby to osiągnąć, współpraca musi mieć otwarte i wspólne przestrzenie, aby zachęcić pracowników do komunikowania się ze sobą. Nie należy też zapominać o oferowaniu bardziej odizolowanych miejsc pracy sprzyjających koncentracji, takich jak prywatne biura, boksy czy budki telefoniczne. Podobnie jak miejsce pracy w Le Bloc w Paryżu, współpracownicy mogą zmieniać miejsca według własnego uznania i dlatego codziennie pracują z różnymi ludźmi. Bloc ma zainstalowane modułowe przestrzenie, które pozwalają im łatwo wymieniać się między sobą, kiedy tylko zechcą i odwrotnie, znaleźć więcej spokoju, kiedy potrzebują się skoncentrować.

Marika Dru, architektka współpracującej przestrzeni The Bureau w Paryżu, wspomina w jednym z wywiadów, jak ważne jest proponowanie różnych stref: "Potrzebujemy otwartych i zamkniętych przestrzeni. Rytmy się zmieniają, zrobiliśmy więcej i przestrzenie muszą być w stanie dostosować się do wszystkich naszych potrzeb".

Oferowanie bardziej ożywionych przestrzeni pomoże również zwiększyć wartość przestrzeni do współpracy. Kawiarnia, sala gier, salon relaksacyjny pozwalają na spotkania z ludźmi i sprzyjają rozmowom, a tym samym synergii. Zapewnienie różnych przestrzeni w zależności od potrzeb dnia zwiększa wydajność i efektywność pracy. Przestrzeń do pracy musi stać się centrum interakcji międzyludzkich, gdzie panuje przyjemna i relaksująca atmosfera.

Dekoracja, która przekazuje wartości

Bardzo ważna jest również dekoracja Twojej przestrzeni. Oprócz upiększania miejsca, ma ono bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie społeczności. Kiedy wchodzisz na miejsce, pierwszą rzeczą, którą widzisz, jest oczywiście dekoracja. W miejscu, w którym pracujesz, to samo. Jeśli dekoracja jest schludna, to prawdopodobnie sprawi, że będziesz chciał tam pracować. Ale musisz jeszcze wiedzieć, jaki rodzaj dekoracji przyjąć. Jedno jest pewne, musi ono odpowiadać wartościom i obrazowi przekazywanym przez przestrzeń roboczą.

Niektóre przestrzenie używają bardzo specyficznej dekoracji, aby ukierunkować ją na konkretny typ współpracownika. Tak jest w przypadku Lago At Work, paryskiej przestrzeni roboczej poświęconej zawodom projektanta. Dekoracja została zaprojektowana tak, aby zainspirować profesjonalistów, którzy zajmują się tą przestrzenią. Niebanalny i oryginalny styl tej przestrzeni pozwala zilustrować nieskończone możliwości wyobraźni. Miejsce pracy zaprojektowane i dostosowane do kreatywnych zawodów.

Coworking Lago at Work

Istnieje zatem cały proces refleksji, który należy przeprowadzić, np. wybór kolorów, materiałów i mebli. Założenie miejsca to nie lada sztuka, a jeśli chodzi o obszar współpracujący, korzystanie ze specjalisty jest bardzo opłacalne w dłuższej perspektywie. Dekoracja jest więc sposobem na wzmocnienie przestrzeni roboczej, aby przyciągnąć przyszłych entuzjastów.

Specjalizuj się, aby wyróżnić swoją przestrzeń roboczą

Aby jeszcze bardziej zróżnicować, niektórzy decydują się na specjalizację. Na przykład, Coworkcrèche, jak sama nazwa wskazuje, pozwala rodzicom w jednym miejscu na pracę i podrzucanie swoich dzieci. CoworkCrèche rozumie trudności, z jakimi borykają się młodzi rodzice pragnący znaleźć miejsce w przedszkolu dla swoich dzieci. Dlatego też miejsce to zostało zaprojektowane i stworzone tak, aby mogli oni przyjechać do pracy z nimi w zarezerwowanej przestrzeni.

Coworkcrèche

Inną koncepcją jest współpraca dedykowana przedsiębiorcom studenckim. Paryż przeznaczył budżet w wysokości 2 mln euro na sfinansowanie stworzenia i rozwoju 14 miejsc pracy dla studentów. Miejsc, które mają na celu ułatwienie młodym ludziom dostępu do świata biznesu. Młodzi ludzie spotykają się z przedsiębiorcami i liderami projektów, a tym samym pielęgnują ich gusta w zakresie innowacji. Inne przestrzenie tego typu zostały następnie utworzone w całej Francji i oferują wsparcie studentom pragnącym założyć własną firmę. Warsztaty, szkolenia i coaching ekspertów są dostępne dla studentów, aby zachęcić ich do udziału w ich projekcie.

Świadczenie usług wysokiej jakości

Wreszcie, dla kompletnej i wysokiej jakości oferty, istnieje inne rozwiązanie: zaoferować dodatkowe usługi dla Twojej społeczności. Rzeczywiście, świadczenie usług jest doskonałym pomysłem na przyciągnięcie współpracowników. Dla Daniela Tchénio, dyrektora CBRE, komercyjnej agencji konsultingowej ds. nieruchomości, "posiadanie usług wewnątrz biur jest absolutnie niezbędne, a jest to jeszcze bardziej prawdziwe, gdy nie ma Cię w centrum miasta, w celu zatrzymania najlepszych pracowników". W ten sposób, w obszarze współpracy, możesz zaoferować usługi ułatwiające codzienne życie pracownikom. Możliwość rezerwacji miejsc pracy, miejsca parkingowego, cateringu, szkoleń to tylko niektóre z usług, które możesz zaoferować swojej społeczności. Nie chodzi o to, aby oferować jak najwięcej usług, ale raczej o użyteczne usługi, które spełniają potrzeby współpracowników.

Jeśli zdecydujesz się oferować usługi dla swojej społeczności, konieczne staje się użycie narzędzia, które zapewni ich prawidłowe działanie. Im większa jest Twoja społeczność, tym trudniejsze może być zarządzanie rezerwacjami usług. Narzędzie do zarządzania ułatwi codzienne życie współpracowników, ale także pracę współpracowników zarządzających przestrzenią.

Podsumowując, niezależnie od tego, jak zdecydujesz się poprawić swoją przestrzeń roboczą, musi ona przekazywać silne wartości i tworzyć pozytywne doświadczenia. Musisz sprawić, aby było to inspirujące miejsce, w którym różne profile spotykają się do pracy i wymiany.

Źródła :

Coworking: Jak zorganizować swoją przestrzeń, aby zachęcić pracowników do współpracy? - lebloc.paryż

Coworking: 10 oryginalnych inicjatyw i inspirujących miejsc - zevillage.net

*Badanie Regus na temat współpracy i flex officeIzabela Dobrzyńska

Specjalistka ds. wyposażania przestrzeni biurowych.